Стартапи Східної Європи руйнують стереотипи

Йонут Будіштену (Ionut Budisteanu) було 19 років, коли він зрозумів, що може досягти більш значних результатів, ніж Google. Будіштену - румунський студент з винятковими здібностями в області комп ютерів, зацікавився технологіями, які лежать в основі широко розрекламованих самокерованих автомобілів Google. Він зрозумів, що може створити такий же автомобіль за набагато менші гроші.

Сьогодні його система коштує всього 4000 доларів, тоді як вартість автомобіля Google, який багато хто називає майбутнім транспорту, досягає 75 000 доларів!

Будіштену та створений ним самокерований автомобіль зайняли передову технологічної революції в Центральній і Східній Європі.

Підприємці, програмісти і розробники програмного забезпечення Східної Європи, які отримали математичне та інженерну освіту світового рівня, викликають підвищений інтерес інвесторів і найбільших міжнародних компаній, що працюють у сфері інформаційних технологій, а тому створюють цьому регіону репутацію нового центру високих технологій.

У Центральній Європі є велика кількість розумних людей, які хочуть створювати щось нове , - пише Будіштену, якому зараз 20 років. Наскільки мені відомо, за кількістю експертів у сфері інформаційних технологій Румунія посідає перше місце в Європі і п яте місце у світі. Перша іскра, перший крок - це найважливіше для творця, для такої людини, захопленого своєю справою, як я .

Центральна та Східна Європа, яку до фінансової кризи 2008 року світові інвестори вважали ключовими зростаючим ринком, знову завойовує репутацію привабливого місця для вкладення капіталу, тому що найважливішим сегментом там є інформаційні технології.

Будіштену став одним з 100 винахідників з Центральної та Східної Європи, обраних в рамках проекту New Europe 100, спрямованого на підвищення авторитету та значення починаючих підприємців і стартапів цього регіону.

Згідно загальноприйнятим стереотипам, промисловість цього регіону обмежується оброблювальним виробництвом і виробництвом основних продуктів. Але ситуація стрімко змінюється, і саме ці люди стали ініціаторами змін , - розповідає Войцех Пшібильскій (Wojciech Przybylski), головний редактор польського політико-культурного журналу Res Publica, що склав цей список за підтримки Google, Вишеградського фонду, який просуває ідеї тіснішої інтеграції всередині регіону, і видання Financial Times.

Ці 100 чоловік є обличчями нового регіону, і їхні імена змінять вигляд цієї частини світу .

Створення нової Кремнієвої долини - це мрія сотень країн і міст, від Лондона і Берліна до Бангалора і Пекіна.

Але, за словами інвесторів, що вкладають гроші в Східну Європу, комбінація високого рівня математичної освіти, низьких витрат і глобалізованого, вестернізірованним молодого покоління являють собою надзвичайно багатообіцяюче поєднання:

Ми спостерігаємо зростання ступеня впевненості у своїх силах серед тих, хто виховувався вже не при комунізмі, хто належить до світу зовсім інакше, ніж їхні батьки , - говорить Джек Стек (Jack Stack), голова наглядової ради Ceska Sporiteln, найбільшого банку в Чеській республіці.

Якщо говорити про приватні інвестиції, якщо говорити про інвестиції в цілому, люди починають набагато пильніше придивлятися до Центральній і Східній Європі. Існує величезний інтерес до можливостей цього регіону .

Крім пана Будіштену, який зараз запускає краудсорсінговую кампанію зі збору коштів на реалізацію його проекту, в список New Europe 100 потрапили:

  • угорський доктор, який створив сайт медичних консультацій
  • група польських студентів, що побудували робота, здатного працювати в умовах Марса, який отримав кілька нагород
  • винахідник літаючого автомобіля зі Словаччини

Google свого часу теж починався як гаражний стартап, і ми знаємо, що інновації та великі ідеї можуть виникнути де завгодно , - говорить Агата Вацлавік-Вейман (Agata Waclawik-Wejman), глава відділу політики Google в Центральній і Східній Європі. Через 25 років після падіння комунізму цей регіон в цілому досяг того рівня свободи та економічного розвитку, який може стати імпульсом для розвитку його творчого потенціалу та інновацій .

Google, Res Publica і група експертів, які брали участь у складанні списку New Europe 100, сподіваються, що визнання, яке прийде до цих людей разом з включенням їх в цей список, допоможе їм привернути до себе увагу, зацікавити інвесторів і знайти потенційних ділових партнерів.

Ми вже бачили, як усього за 25 років інновації та підприємницька діяльність змінили зовнішній вигляд Польщі , - пояснює пані Вацлавік-Вейман. Приблизно 10 років тому йшлося про те, щоб не відставати від решти світу, однак сьогодні польські підприємці рішуче налаштовані сталь кращими в світі .

Зрозуміло, на цьому шляху є маса перешкод.

У Центральній і Східній Європі на дослідження і розвиток витрачається приблизно 1% ВВП, згідно з даними консалтингової компанії McKinsey.

Для порівняння, в Західній Європі на ці цілі витрачається приблизно 2% ВВП, а в країнах БРІК - в Бразилії, Росії, Індії та Китаї - приблизно 1,5% їх ВВП.

Низький рівень економічної ефективності і темпів зростання капіталовкладень у порівнянні з іншими економіками, що розвиваються став очевидним, коли потік іноземних інвестицій спочатку уповільнилося, а потім повністю вичерпався після фінансової кризи 2008 року.

Проте деякі експерти вважають, що кількість підприємців і технологічних стартапів майже не залежить від вище перерахованих факторів.

Грем Конлон (Graham Conlon), глава відділу злиттів, поглинань і прямих інвестицій компанії CMS, пояснює це наступним чином: Східна Європа дала нам безліч дуже освічених молодих людей, які відмінно розбираються в технологіях. Це коник східноєвропейських ринків. У регіоні зараз працює безліч вельми успішних IT-компаній .

Він додає: Східна Європа стрімко розвивається, тому її вміло керовані компанії можуть розраховувати на фінансування. Існує ряд венчурних компаній і фондів прямого інвестування, які працюють виключно з цим регіоном .

Деякі досить зрілі технологічні компанії цього регіону вже почали привертати увагу міжнародних інвесторів.

На думку пана Стека з Ceska Sporitelna, рівень зростання зацікавленості іноземних інвесторів у цьому регіоні за останні дев ять місяців приблизно дорівнює рівню зростання зацікавленості з 2009 по 2013 рік.

У березні компанія CVC Capital Partners, що займається прямим інвестуванням, вклала кошти в чеську компанію Avast, що розробляє засоби захисту програмного забезпечення, оцінивши цей бізнес в 1 мільярд доларів.

У минулому році на частку секторів комунікаційних і комп ютерних технологій і споживчої електроніки довелося близько 20% всіх приватних інвестицій в цьому регіоні, згідно з даними, наданими Європейською асоціацією прямих приватних інвестицій і венчурного капіталу.

За словами спостерігачів, після фінансування східноєвропейські підприємці найбільше потребують лідерських навичках, які вони можуть придбати за допомогою освітніх центрів або шляхом взаємодії з правліннями інвестиційних компаній.

Ми маємо справу з молодими людьми, початківцями свою справу , - говорить пан Конлон з CMS. Вони встигли помандрувати світом. Вони отримали освіту за кордоном, і їх світогляд можна назвати західним. Ми, безсумнівно, спостерігаємо зрушення в наборі навичок і менталітеті .

Однак, на відміну від компаній Кремнієвої долини, у них, можливо, і є блискучі ідеї ..., але їм часто бракує досвіду в управлінні діловим підприємством і в його розвитку .

Компанія Microsoft створила свої інноваційні центри по всьому регіону, у тому числі в Польщі, Румунії та Угорщини, щоб підтримати місцевих підприємців. Крім того вона відкрила дві філії Microsoft Ventures в Болгарії і на Україні.

Керівники цієї американської технологічної компанії сподіваються, що, надавши стартапам ресурси, такі як програмне забезпечення та тестове обладнання, і надавши допомогу в підготовці молодих компаній до виходу на світові ринки, вона зможе закласти основи того потенціалу, який стане рушійною силою світових компаній майбутнього.

Підприємницька діяльність - це головне джерело економічного зростання в Центральній і Східній Європі , - вважає Дон Грентем (Don Grantham), президент корпорації Microsoft по країнах Центральної та Східної Європи.

Залучення інвестицій є ключовим фактором підвищення рівня продуктивності, економічного розвитку і процвітання цього регіону, тобто ключовим фактором підвищення авторитету Центральної та Східної Європи в світовій економіці .