У мене є один знайомий, дуже великий підприємець і ось одного разу мені знадобилося з ним терміново переговорити по справах. Все це відбувалося в неділю і не вимагало зволікань.

Набравшись нахабства і, знаючи номер його мобільного телефону, я подзвонив. Відповіді не було. Дзвонив кілька разів протягом дня, але трубку так ніхто і не підняв .

На наступний день він мені все пояснив:

- Я не працюю у вихідні.

- Як ??? - Здивувався я

- У вас же такий великий бізнес в руках. Як же так?

- Та нехай хоч світ перевернеться, я не порушу свого правила - вихідні це для відпочинку, для сім ї - уточнив мій знайомий.

- Я створював і веду бізнес не для того щоб через десять-п ятнадцять років загнутися і мій бізнес створений ціною мого здоров я, і дістався бідному родичу з Узбекистану!

Золоті слова, але як же важко таке правило втілювати в життя.

А треба!

Я не знаю, як ви цього досягнете, але на стадії любовних танців з інвестором необхідно чітко розставляти всі крапки над і . Причому всі ті поради, який я перерахую нижче можна і навіть потрібно дотримуватися тоді коли в вашому стартапі немає інвестора.

Виконання цих простих правил не зробить з вас машину , не дозволить стати рабом власного стартапу, і ви проживете багато, багато щасливих років, та не сконаєте в безвісності від підірваного здоров я або невдач.

П ять простих порад стартаперам:

  • Відпочивайте від стартапу;
  • Спостерігайте за стартапом;
  • Допомагайте іншим стартапам;
  • Відволікайтеся від стартапу;
  • Не закривайте стартап.

А тепер докладніше по кожному з п яти пунктів:

Відпочивайте від стартапу.

Не працюйте 24 години на добу. Не працюйте 12 місяців в році.

Це контрпродуктивно. Це не тільки погано для здоров я, але і безглуздо.

Справа в тому, що людина в міру того як він втомлюється, втрачає концентрацію і не готовий генерувати проривні ідеї.

Мало того, у людини який багато працює, знижується рівень мотивації. А це найстрашніше для стартапу.

Стартап взагалі, і особливо на ранній стадії, весь складається з мотивації його творця.

Що відбувається зі стартапом у якого творець має низьку мотивацію?

Він помирає. Повільно і болісно.

Вирішіть для себе і домовтеся з інвестором про те, що у всіх членів команди стртапа будуть вихідні. Обов язково.

Як правило, ті, хто відпочив за вихідні дні або відволікся у відпустці, приступають до роботи з абсолютно іншою енергією, мотивацією і вірою в успіх. Стартап він же, як дитина і йому потрібні і любов його батьків і віра в нього.

Спостерігайте за стартапом.

Навчіться тримати паузу. Як за Станіславським.

Навчіться відволікатися від стартапу не тільки на вихідних, але і під час роботи. Коли це необхідно зробити вам підкаже ваш організм. Ви напевно помічали, що є моменти, коли ваш мозок вирує і генерує ідеї, а іноді і паршивого карася-ідеї не витягнеш з себе.

А навіщо тягнути і гвалтувати себе?

Відпочиньте, але не на шкоду стартапу.

Подивіться на свої дорожні карти: бізнес-план взагалі або поточні плани на сьогодні, тиждень, місяць. Подивіться на активи, розберіться в цифрах, які вже досяг ваш стартап або на ті, які він повинен досягти. Попрацюйте з комп ютером, поштою, з контентом на сайті або соціальних мережах.

Відпочиньте з користю, одним словом. З користю, ще раз поспостерігавши за своїм стартапом як би з боку. Це допомагає.

Допомагайте іншим стартапам.

Відмінним способом відволіктися від свого стартапу - допомогти іншому стартапу.

По-перше, ви відпочинете, а по-друге придбаєте нових друзів і можливо майбутніх шанувальників і клієнтів вашого майбутнього бізнесу.

Взагалі допомогу іншому стартапу освіжає. Ви поділитеся своїми думками, знаннями і заодно дізнаєтесь чогось цікавенького, від людей які працюють з вами в одному напрямку. Допомога розширює свідомість.

Відволікайтеся від стартапу.

Спочатку я хотів озаглавити цей розділ статті як: Не вбивайте стартапом своє особисте життя але потім подумав, що вже дуже похмуро.

Хоча цей заголовок найбільш точно відображає суть, якої я хотів би підкреслити: Не дозволяйте стартапу вбивати ваше особисте життя.

Таке буває часто-густо.

Люди так захоплюються ідеєю, так захоплюються своїм новим бізнесом, що часом забувають приділяти належної уваги своїм близьким.

Цього робити не треба.

Для чого ж ви створюєте стартап як не для своїх близьких?

Опосередковано звичайно, але ж для них. Бережіть себе і своїх рідних.

Не закривайте стартап.

Більшість стартапів рано чи пізно помре. Як це не прикро, але це так.

Виживають і тим більше стають успішними одиниці. Але це не привід думати, що при перших невдачах і навіть при великих невдачах ваш стартап приречений на поразку.

Ось кілька прикладів, на мій погляд, просто дивовижних і разом з тим показових: Не все ще втрачено, навіть тоді коли вашому стартапу роблять прямий масаж серця :

  • Засновникам airBnb в якийсь момент довелося торгувати пластівцями, щоб врятувати компанію;
  • У перші роки життя FedEx їх CEO грав в блекджек, щоб добути грошей на зарплату співробітникам;
  • Evernote отримала інвестицію в $ 500 000 якраз в той момент, коли компанію вже вирішено було закрити;
  • А Blogger (який Google купив, за чутками, за $ 20-50 млн.) Довелося звільнити всіх співробітників, щоб дожити до продажу. Засновник компанії Еван Вільямс після цього створив Twitter.

Так що головне, що може зробити засновник стартапу в ситуації, коли успіх все не може дійти - це втримати компанію від загибелі. І дочекатися правильного моменту.