Підприємці та інвестори розповіли, чому багато успішних стартапи створюються і розвиваються в США.

Ми вибрали найбільш популярні відповіді, а також запитали українських стартаперів про причини ситуації, що склалася.

Кілька днів тому я почув, як двоє серферів згадували історію GoPro і то, як їх колеги створили мільярдний бізнес. Навіть серфери вже знають, що можуть стати мільйонерами, і це мотивує їх приймати ризики , - говорить аналітик Rackspace Роберт Скоббл.

Apple були потрібні гроші для старту. Як і будь-якому стартапу. Але лише деякі з них можуть отримати ці кошти від друзів або сім ї. У США набагато більше людей знають про те, що вони можуть дати стартапу $ 10 000 і коли-небудь, можливо, отримати мільйон.

З такої ж суми, до речі, починалася GoPro в парі сотень метрів від мого будинку. Як багато людей в світі знають про таку можливість?

З мого досвіду, не так багато.

Важливою причиною успішності стартапів Скоббл вважає розвинену інфраструктуру. Послуги адвокатів, оренди, реклами, менторів стоять в США дорого, але кожен з цих ринків наповнений гравцями.

Так, такі послуги є і в інших країнах, але не в такому обсязі, як в Сан-Франциско, Сіетлі, Бостоні, Нью-Йорку чи Лос-Анджелесі , - говорить аналітик.

Офіси всіх великих компаній також знаходяться в США. На думку Скоббла, це дає стартапам кілька переваг.

По-перше, можливість особисто домовитися з представниками компаній про співпрацю. Наприклад, продавати свій продукт в Apple Store або зареєструвати заклад в сервісі OpenTable. Найбільші представники преси також знаходяться в США, і їм набагато цікавіше висвітлювати проекти зі своєї ж країни.

По-друге, доступ до талановитих співробітникам. Мало того, що стартап за допомогою опціону або цікавих завдань може переманити співробітника Google або Facebook, університети США просякнуті духом підприємництва та студенти самі готові йти працювати в стартапи.

Google, Cisco, HP, Yahoo почалися в Стенфордському університеті. Це надихає студентів робити те ж саме - починати свій бізнес , - вважає Скоббл.

Підприємець Томас Фостер зробив кілька невдалих спроб створити стартап в Австралії. На його думку, в Австралії і в багатьох інших країнах не вистачає наступного.

  • Покупців. У США 300 млн людей і багато хто з них відносно багаті в порівнянні з іншими населеними країнами (Нігерією, Росією, Індонезією, Китаєм, Індією). Тут величезна прошарок середнього класу з доступом до інтернету, можливістю купувати пристрої, додатки і платити за послуги.
  • Інвесторів. У минулому році в австралійські стартапи інвестували $ 50 млн. Це всього на $ 10 млн більше останнього інвестиційного раунду Quora. В Австралії та багатьох інших країнах нерозвинена прошарок інвесторів, які готові вкладати тисячі і мільйони доларів в нові проекти.
  • Медіа. Більшість видань в Австралії, на думку Фостера, репоста статті з великих американських ЗМІ. У США також дуже багато популярних блогерів, чия аудиторія порівнянна з аудиторією невеликого професійного ЗМІ.
  • Спільноти. У США завжди можна знайти ментора або просто запитати поради у іншого підприємця. Фостер живе в Тасманії і наводить як приклад організацію Startup Tasmania. Всіх її учасників можна помістити в одне кафе.

Засновник кількох стартапів Стівен Фіндлей вважає, що в США підприємці більше схильні до прийняття своїх помилок.

Найчастіше перший стартап невдалий. 90% всіх бізнесів закриваються в перші 18 місяців. Як суспільство приймає такі поразки - і є ключ до того, скільки людей заохочують працювати над своїм стартапом.

Фіндлей вірить, що в середовищі американських стартаперів діє правило, коли після кожної помилки підприємець отримує з неї урок і робить нову спробу.

У великих компаніях вітаються співробітники, які вже пробували створити щось своє, навіть якщо у них не вийшло. В інших же країнах страх невдачі занадто великий, і це зменшує кількість потенційних гравців.

У Сан Франциско і Кремнієвій Долині роками виростала екосистема для побудови і розвитку технологічних компаній. Про це часто говорять, але якщо розшифрувати, то ця екосистема складається з кількох важливих компонентів:

  • Люди з досвідом побудови або роботи у стартапах. Для мене це найбільш корисна складова, звідси приходить найбільше досвіду, підтримки, ідей, які необхідні для побудови компанії.
  • Люди з доступом до грошей. Венчурні інвестори, банки, заможні люди, які заробили свої мільйони в технолонічному бізнесі і готові інвестувати в інші компанії, надаючи їм поради і допомагаючи із знайомствами. Не потрібно переоцінювати важливість підняття інвестицій хороші бізнеси часто виростають з тих компаній, яким для розвитку гроші не дуже й потрібні. З іншого боку, недооцінювати венчурний бізнес також не варто, це надзвичайно важливий інструмент і без доступу до нього тяжко будувати технологічний бізнес глобального масштабу.
  • Професіонали. Якщо його батько працював в Інтелі, а першим комп ютером був Commodore 64 є всі шанси, що з такої людини виросте хороший спеціаліст з глибокою любов ю та пристрастю до технологій. Програмісти, UX-спеціалісти, дизайнери, маркетологи, продавці всі ці люди матимуть значно більше шансів на успіх, якщо вони виростали у середовищі, в якому вони оточені потрібними знаннями.
  • Споживачі. Якщо ви починаєте компанію де-небудь у Словенії невеликий розмір ринку просто не дозволить вам конкурувати з іншими глобальними компаніями у вашій ніші. США найбільший у світі монолітний ринок для абсолютної більшості товарів і послуг.

Потрібно ставити перед собою амбітну ціль стати найкращою в світі компанією у своїй ніші. Якщо для того, щоб зробити це, треба їхати у США, Китай чи в Африку робіть це.

Якщо заглибитися в історію, то можна побачити, що США як явище являє собою стартап, заснований завдяки венчурним інвестиціям. Адже саме так прийшов Колумб до відкриттю Америки !

Йому знадобилося більше двох років на Пітч королям Іспанії, Англії та Португалії, різним магнатам і купцям, у яких були суду. Чим не венчурний бізнес?

Безумовно, на успіх венчурного бізнесу та стартапів впливають безліч чинників. У чому була успішною Америка, так це в створенні умов для процвітання такого бізнесу, способу життя, інфраструктури і кількості людей, готових піти на ризик і втілити американську мрію.

Провал бізнесу в американському суспільстві сприймається як свого роду успіх, тому що людина багато чому навчився. Для порівняння, в Японії, якщо стартап провалився, то ФАУНДЕР більше не бачити ні інвестицій, ні визнання.

Якщо ви бували в Кремнієвій долині, то напевно відчували цю енергетику, якої просякнуте все навколо. Там все мріють створити наступний Facebook або Google, і це, безумовно, заряджає тебе самого на роботу 24/7.

Така концентрація талановитих людей навколо дозволяє швидко і порівняно легко отримати поради від тих, хто вже пройшов деякі етапи в житті. Саме обміну досвідом, розмов про майбутнє технологій і про щось значуще не вистачає в реаліях українського буття.

І останнє, США - відмінна країна для життя, де талановита людина може добре заробляти і жити в цивілізованому суспільстві. Це одна з причин, чому стартапи з США з легкістю привертають інженерів, вчених, і інших висококваліфікованих фахівців.