Зараз питання вигідно аутсорсити чи ні звучить не зовсім коректно. Глобальний бізнес, скоріше, хвилює, де аутсорсити і з ким. А точніше хто має необхідну компетенцію і з ким вигідніше це робити.

Десятий рік поспіль International Association of Outsourcing Professionals (IAOP) публікує рейтинг топ-100 аутсорсингових компаній світу (The Global Outsourcing 100).

Його учасники пропонують практично все і всім: від досліджень до продажу, причому у всіх сферах бізнесу. Країни і фахівці борються за місце під сонцем і за утримання лідерства. Наприклад, по call-центрах лідерство за Філіппінами, по послугах ведення бухгалтерії за Індією.

При цьому вибір місця для аутсорсингу питання надважливе. Глобальні компанії визначають його за трьома критеріями, розподіляючи їх по важливості в такий спосіб: 20% ризики (економічні, корпоративні, енергетичні), 30% умови для якісного ведення бізнесу (таланти, індекс освіченості, професійні знання), 50% витрати ( вартість будівель/оренди, робочої сили).

Чому аутсорсинг переміг?

Можна довго міркувати над цим питанням. А для наочності розбирати на пальцях кейси про норвезьких фермерів, які лише вирощують рибу і молюсків, а переробляють їх, упаковують, брендують і продають інші компанії.

Або про великих виробниках автомобілів, які не інвестують у формування власної мережі продажів, а використовують на різних ринках потенціал відповідних фахівців. Але найпереконливіше на питання Чому? дадуть відповідь в першу чергу ті, хто займається аутсорсом.

Три роки тому компанія Cushman Wakefield провела цікаве опитування серед 300 корпоративних клієнтів, попросивши їх проранжувати за ступенем важливості фактори, що вплинули на їх рішення аутсорсити послуги.

Ключовими стали: 1) зниження витрат; 2) підвищення ефективності роботи організації; 3) можливість фокусуватися на своєму основному бізнесі.

В умовах динамічного ринку аутсорсери швидше і грамотніше реагують на запити, на зміну попиту і кон юнктуру, що особливо важливо для клієнтів, які потребують швидкого обороту грошей і швидкого фінансового поповнення. Важко сперечатися з тим, що успішний девелопер професійно керує грошима, хороший забудовник якісно будує, а найкраща експертиза з продажу у компанії, що займається продажами.

Куди прорвався аутсорсинг в Україні?

Свої бізнес-потреби в IT- та телеком-сфері, бухгалтерії, кадровому обліку та юридичному супроводі українські власники і топ-менеджери підприємств дійсно охочіше передають на аутсорсинг. Наздоганяють їх мобільні оператори, які реорганізували свої технічні підрозділи, передавши експлуатацію мереж постачальникам обладнання та аутсорсинговим сервіс-провайдерам.

Що стосується привабливості України для аутсорсингу на зовнішніх ринках, то впевнено наша країна можемо похвалитися лише IT-послугами.

Чи маємо ми шанси?

Без сумніву. Щоб стати глобальною аутсорсингової майданчиком, з трьох необхідних критеріїв ми вже володіємо двома талановитою/освічною дешевою робочою силою і низькими витратами.

Залишилося знизити ризики. Але і тут ситуація може кардинально змінитися. Тим більше що є кого наздоганяти.