На що звертати увагу

Перш ніж розпочинати власну справу, перш за все треба зосередитися на зовнішніх та внутрішніх факторах, що можуть вплинути на динаміку розвитку вашого проекту.

Поясню на власному прикладі. Ми заснували свій проект у 2013 році як розумієте, не найбільш оптимальний період для втілення бізнес-ідей. Проте на той момент ніхто з нас й уявити не міг, що ситуація в Україні настільки кардинально зміниться. Тому сьогодні для проектів, працюючих виключно на українському чи російському ринках, отримати зарубіжні інвестиції фантастично складно.

Якщо основне поле діяльності Україна звісно, всі одразу думають про можливі ризики через нестабільну ситуацію в країні. Наприклад, ми активно ввійшли у стадію пошуку інвестицій у березні 2014 року, і з того моменту ризики лише зростають.

На жаль, за останній рік концертний ринок в Україні впав на 70%, до того ж приватні заходи також значно скоротилися: якщо пам`ятаєте, під час подій грудня 2013 року чимало компаній відмовилися від новорічних корпоративів та перерахували свої бюджети на підтримку протестуючих. Сьогодні в країні йде війна, відповідно, обстановка для розваг не найкраща.

Як розпочати

На ранніх стадіях, коли ідея є, а продукту немає, професійні інвестори частіше вкладають гроші в команду. У 90% випадків, коли команда приходить до інвестора, їхня ідея нічого не варта. Інвестор це прекрасно розуміє, але, якщо він відчуває певний взаємозв язок з командою і вірить в її професіоналізм і прагнення, то є шанс отримати фінансування.

З чого починати? Перш ніж взагалі чимось займатися, необхідно зрозуміти свій ринок і визначити те, що ваша ідея дійсно комусь потрібна. Провести повноцінне якісне дослідження це прописна істина, яку проповідують всі, кому не лінь, але насправді зовсім невелика кількість підприємців цим займається. Зазвичай вони йдуть до друзів, запитують маму і ще двох людей на вулиці і, відповідно, таке дослідження не є репрезентативним. Звісно, бажання зробити супер-продукт це вже невід ємна частина будь-якої справи, але для початку все ж таки варто поговорити зі своєю потенційною аудиторією, зрозуміти її потреби, вивчити конкурентів. Будь-який стартап має створюватися на основі такого підходу. Цей процес може тривати від двох днів до двох місяців і більше.

На етапі пошуку інвестицій необхідно скласти максимально широкий список можливих інвесторів та ретельно вивчити кожного з них, дослідити специфіку роботи з кожним, технології, на які вони звертають увагу, та бізнес-моделі, з якими працюють. Проте спілкуватися раджу лише з тими, які потенційно можуть бути зацікавлені у вашому продукті це дозволить зекономити час не лише вам, а і представникам інвестиційних фондів.

Також перш ніж виходити на інвестора, необхідно відповісти самому собі на таке питання: яких результатів я хочу досягти за допомогою цього раунду інвестування? Якщо відповідь на це питання ви вже маєте, то самий час визначатися з тим, скількі грошей вам потрібно, на що і з якою метою, та зайнятися оформленням документації, яка дасть повну картину інвестору про цілі вашого проекту.

Про що пам`ятати

Надаючи інвестору презентацію та фінансові прогнози, ви повинні пам ятати, що вся інформація має базуватися виключно на реалістичних даних. Об`єктивне зображення прогресу вашого проекту основне правило ведення бізнесу. Не варто боятися говорити про труднощі, які виникають у вас на шляху. Якщо інвестор побачить, що ви готові до будь-яких випробувань, ваші шанси отримати фінансування значно зростуть.

По можливості наполягайте на особистій зустрічі з інвестором, на якій ви зможете розповісти те, чого не зможе показати презентація. Як показує досвід, живе спілкування безцінне: у 2014 році ми мали змогу поспілкуватися із засновником Ciklum Торбеном Майгаардом, який повірив в нас та виділив інвестиції у розмірі $30000.

Також у пошуках зарубіжних капіталовкладень не слід забувати про спеціфику різних інвестиційних ринків. Наприклад, на європейських ринках і особливо на ринках СНД інвестори роблять акцент на гроші з розрахунку монетизації проекту. У Штатах трохи по-іншому: там орієнтуються на кількість користувачів вашого продукту і їх потенційне зростання.

З метою підстраховки не забувайте про план Б , план В і так далі. Рекомендую активно їх розробляти з першого дня роботи над проектом.

І пам`ятайте: точкою дотику між стартапером та інвестором мають бути не просто гроші. На ранніх стадіях підприємець повинен будувати свого роду відносини з тією людиною, яка готова повірити в успіх проекту та вкласти в нього свої гроші.