Ось уже 9 років я займаюся інтернет-бізнесом і за цей час встиг створити і вивести на прибутковість 5 власних стартапів. Крім того, один з основних моїх бізнесів це замовна веб-розробка, куди часто приходять клієнти, які хочуть розробити свій інтернет-стартап і тому я всі 9 років кожен день стикаюся з різними проектами, багато з яких є стартапами в повному сенсі цього слова. Навіть в LinkedIn одним з перших навичок у мене Start-ups.

Чомусь мене вся ця стартап-романтика приваблює, я люблю будувати нові компанії або окремі самостійні напрями бізнесу у вже існуючих компаніях.

Створюючи свої стартапи і стартапи своїх клієнтів я прийшов до висновку, що 95% всіх стартаперів в корені неправильно підходять до створення нових компаній і тому прогорають.

У цій статті я хочу розповісти про своє досить багатий досвід у цій нелегкій справі і вберегти початківців стартаперів від фатальних помилок.

Відразу давайте розберемося, що я маю на увазі під стартапом ?

Для мене це, насамперед, бізнес. Новий проект з ще неперевіреною ідеєю, яку ми хочемо перетворити в прибутковий бізнес.

Тому будь-який стартап я завжди розглядаю як підприємець-менеджер і всім раджу так ставитися до стартапам. Мої думки будуть стоиться саме з боку підприємця-менеджера.

Топ 5 помилок стартаперів

Головне це ідея. Основна проблема багатьох стартаперів в тому, що вони неправильно починають навіть думати про стартапи. Більшість чомусь думають, що найголовніше в стартапі це ідея. Це не зовсім так. Ідея це ще не бізнес і навіть не стартап. Це невловима думка в вашій голові, яка може бути помилковою. Поки ця ідея не почне приносити вам гроші з економічної точки зору, вона нічого не варта. Безумовно, її дуже шкода комусь розповідати, а раптом вкрадуть? А раптом вона може принести мільярд? А раптом я за пів кроку до грандіозного успіху? Всі ці думки дуже часто виникають в головах підприємців-початківців, але ідея це поки ще дуже мало.

Інвестиції. Ще досить великий відсоток стартаперів думають, що найголовніше це інвестиції. Це теж невірно. Більшість інтернет-стартапів можна почати взагалі без інвестицій, на дріб язок, яка у вас в кишені. Якщо у вас і дрібниці в кишені немає, то тоді вам рано в стартапери подаватися, вам потрібно навчитися хоч щось заробляти найманим співробітником. Якщо ви вже працюєте і заробляєте цього вистачить для початку. У будь-якому випадку, інвестиції це фактично чужі гроші, які ви отримуєте під зобов язання. Якщо раніше ви не були директором компанії і самі не заробляли / витрачали гроші на бізнес, то будь-яку суму інвестицій ви витратите марно, на цій стадії вашого особистого розвитку інвестиції вам тільки нашкодять і демотивують.

Синдром підлітка . У багатьох стартаперів можна спостерігати такий собі синдром підлітка , коли стартапер думає, що все знає про бізнес і безпомилково бачить як домогтися успіху. Навіть якщо ідея стартапу правильна, шлях до успіху ще 1000 разів змінитися в процесі його досягнення і так, як замислювалося спочатку точно не буде.

Головне продукт . Майже всі починають свій стартап з розробки продукту (часто продуктом виступає сайт). На нього кидаються всі ресурси, включаючи фінансові. Тут відразу дві помилки: по-перше, швидше за все, у вас вийде продукт, створений у відриві від покупців, і вони його можуть не захотіти купувати. По-друге, може не вистачити грошей на маркетинг і продажі, а це важливіше продукту.

Совковий менеджмент . Цю помилку в основному допускають менеджери старше 40 років. Люди, з уже усталеними підходами до бізнесу, які вчилися робити бізнес в совку або в лихі 90ті намагаються застосовувати такий же підхід і до ІТ проектами. Це може виражатися і в методології ведення проектів, коли вони в кращому випадку намагаються застосовувати Waterfall, а частіше не застосовують методологій зовсім. Може виражатися в жорстких обмежень бюджету на розробку. Може виражатися в викручування рук підрядникам, коли вони сприймаються не як партнери, а як раби. І ще багато цікавих речей може бути.

На мій погляд, це найсерйозніші помилки, але далеко не повний список. Будь-яка з помилок вище, швидше за все, зруйнує ваш стартап, а якщо відразу декілька помилок це 100% провал.

Як добитися успіху?

Про помилки я коротко розповів, тепер хочу виділити ряд правил, які допоможуть досягти успіху і потрапити в ті 5% успішних проектів.

1. Протестуйте нішу . Перед серйозним запуском продукту варто протестувати нішу. Це можна зробити за допомогою усних домовленостей і перших пробних продажів, можна зробити кришку або цілий серйозний лендінгем з основною інформацією і перевірити реакцію користувачів, а в деяких випадках можна навіть зробити прототип або взяти шаблонний сайт. У будь-якому випадку, Ви повинні ґрунтуватися не на здогадках, а на реальній реакції людей на Ваш продукт.

2. Починайте з продажу . У продавців є така приказка: Хороший продажник може продати навіть повітря! . І це дійсно так: продавати можна і потрібно ще до виходу вашого продукту. Стартап потрібно починати з розуміння того, як саме ви будете продавати ваш продукт. Коли ви зрозумієте, як продавати, в ідеалі потрібно перевірити це: знайдіть потенційних клієнтів, розкажіть про ваш продукт і візьміть передоплату. Продукту ще може й не бути, а з клієнтами ви вже зобов язані налагодити зв язок і отримати хоча б попередні домовленості. Самий ідеальний випадок: це продати відразу багато, щоб отриманих грошей вистачило, щоб створити продукт і тоді інвестиції і не знадобляться. Крім того, один з перших відділів, який потрібно буде збудувати в стартапі це відділ продажів.

3. Команда. найголовніше в ІТ це люди . Саме вони будуть двигуном продукту. Знайдіть першокласну команду, яка буде вміти: створювати і просувати та керувати вашим проектом. Потрібно виділити навички, які в першу чергу потрібні вашому проекту, частину обов язків взяти на себе (але тільки те, що ви вмієте робити дійсно добре), для частини взяти помічників, а основну частину віддати на аутсорсинг професіоналам. Особливо важливо віддавати на аутсорсинг разові або невеликі постійні роботи, щоб ви не платили фахівця, який буде працювати 2 години з 8 робочих в день. Почніть з людей, які зможуть продавати або допомагати в цьому якимось іншим способом. І не варто забувати, що на чистому ентузіазмі проект довести до кінця навряд чи вдасться, а хороші фахівці коштують дорого.

4. Методологія . Методологія ведення проектів повинна бути і я раджу для розробки великих сайтів інтернет-стартапів Agile. Це тільки частина менеджменту, але вона стосується однієї з найважливіших частин бізнес сайту. Суть в тому, що ви можете гнучко управляти вимогами і ходом проекту. Інтернет-проект це завжди дуже непередбачувана річ. Навіть самий досвідчений фахівець ніколи не скаже точно, як саме потрібно робити і скільки цієї займе часу. У зв язку зі специфікою нашої галузі краще вибрати гнучку методологію ведення проектів. Ще є і інші частини управління компанією, але про них пізніше.

5. Починайте з малого. Дуже часто початківці стартапери намагаються побудувати космічний корабель і тому банкрутують. Розділіть проект на бета-версію і на все інше. У бета-версію повинні увійти самі основні функції, з якими можна виходити на ринок, а після цей продукт можна буде щомісяця оновлювати. Завдання стартапу максимально швидко та недорого вивести продукт на ринок, при цьому перша урізана по функціях версія все одно повинна бути якісною. Втім, сильно різати теж не варто, бета повинна нести в собі цінність і мати можливість конкурувати на ринку. І взагалі: простота це добре!

6. Маркетинг. Думайте про маркетинг з самого початку. Його потрібно враховувати і при створенні продукту, і при створенні сайту і надалі. Маркетинг повинен давати хороший приплив клієнтів, повністю вважатися і контролюватися. Бюджет на маркетинг повинен бути в кілька разів більше, ніж бюджет на створення продукту. Не думайте, що хороший продукт буде продаватися сам це міф.

7. Зовнішні консультанти . На просторах рунета чомусь не прийнято звертатися до зовнішніх консультантів. Це величезна помилка. У будь-якого стартапу є купа важливих завдань, для вирішення яких потрібні першокласні фахівці. Не обов язково наймати на ставку кращого фахівця на ринку, його можна залучити в рамках консультації, скажімо, на 2 години, за які він вирішить чи скаже як вирішити якесь важливе питання і візьме за ці 2 години нехай навіть 1000$, але це буде краще, ніж ви самі будете намагатися вирішити це питання, не маючи потрібного досвіду і в результаті можете завдати значно більше збитків свого проекту. При наявності бюджету можна наймати навіть цілі компанії в такому ж форматі. Це західний підхід: залучати консультантів чи віддавати на аутсорсинг і він дійсно працює. Пора зайти далі, ніж просто приходить адмін або віддалений бухгалтер.

8. Інвестиції. вам на самому початку не потрібні, починайте без інвестицій. Інвестор це зобов язання, зайвий вантаж. Якщо ви не можете зробити попередні продажі це означає, що ваша ідея, напевно, не так хороша, як вам здається і, взявши на борт інвестора, ви можете залишитися без трусів в підсумку. Інвестора можна залучати, коли ідея перевірена і потрібні гроші для прискорення зростання, але не раніше.

9. Починайте молодим. Свій бізнес можна почати в будь-якому віці. І в 20 і в 60. Я якось зустрічав дослідження, яке показало цікаві цифри: до 30 років свій бізнес почали тільки 3% підприємців. Дослідження було американським, у пострадянських країнах, думаю, ця цифра буде трохи більше. Я сам почав свій перший стартап в дуже ранньому віці і раджу пробувати свій перший бізнес у 20-25 років, поки у вас ще є час, є батьки, які забезпечують, немає родини, яку потрібно годувати. Стартап буде забирати багато часу і, швидше за все, буде приносити мало грошей або навіть генерувати збиток перші 3 роки. Якщо ви не почнете молодим, наступний ідеальний період, коли можна почати 30-40 років, коли ви вже отримаєте великий досвід роботи і накопичите стартовий капітал. У будь-якому випадку, з віком шанси почати свій бізнес будуть падати з ряду причин.

10. Не здавайтеся . Швидше за все, я б сказав 99%, настане той момент, коли буде так важко, що вам здасться це кінцем вашого стартапу. Якщо подивитися історію відомих підприємців, то ви виявите, що багато з них були на грані банкрутства або навіть банкрутами. Приміром, PepsiCo була 2 рази банкрутом і це багатомільярдний бізнес! Чесно зізнатися, я й сам за 9 років своїх бізнесів був 3 рази на межі банкрутства, але, слава Богу, жодного разу так і не збанкрутував.

11. Парадокс зростання . Чим швидше буде зростання, тим більше грошей на підтримку зростання знадобиться і тим більше їх буде не вистачати. Іншими словами: чим успішніше проект тим менше грошей. Приготуйтеся до того, що поки ваш стартап буде швидкозростаючим малим бізнесом, він з високою часткою ймовірності буде збитковим.

12. Особистий дохід буде мізерним . Багато йдуть зі старої роботи і починають свій стартап у пошуках краще життя, однак не всі розуміють, що особистий дохід стартаперів буде мізерним найближчі кілька років після старту. Не варто вірити в красиві історії про хорошого життя, краще відразу готується до падіння особистого доходу в кілька разів, а частіше до збитку, поки ваш стартап не перетворитися у стабільний бізнес.

13. Все оформлено документально. Хочете чи ні, але всі домовленості з партнерами, інвесторами та клієнтами потрібно оформляти документально і ставитися до цього потрібно дуже серйозно. Це бізнес і вас рано чи пізно спробують кинути, тому краще бути до цього готовим. Відразу поділіть частки з партнерами і зафіксуйте це в договорах. Відразу прописуйте всі умови з інвесторами ще до отримання грошей. В секторі b2b укладайте договори з клієнтами, а якщо у вас якийсь сайт-сервіс, за типом SaaS, зробіть договір-оферту.

14. Стратегія і тактика. У вас повинен бути план розвитку на найближчі 3 роки. Причому і стратегія і тактичні ідеї. Не плутайте з бізнес-планом. Ще є така елементарна, але дуже корисна штука дерево цілей. Сенс методу в тому, що є одна велика мета (стовбур) і багато маленьких, які потрібно досягти перед тим, як буде досягнута основна (гілочки). Іншими словами можна захотіти побудувати мільярдну компанію, але на шляху від бажання до мільярду треба буде добитися ще багатьох більш дрібних цілей.

15. Стратегія бережливого стартапу . Вам пощастило і у вас є гроші? Це чудово, але скільки б грошей у вас не було, цього все одно буде мало. Починайте витрачати гроші дбайливо з самого початку і не витрачайте їх просто так. Десять разів подумайте, чи дійсно потрібно те, що ви хочете купити або без цього можна обійтися? Пам ятайте про принцип Бритва Оккама , його можна застосовувати буквально у всьому.

16. Сайт це все-таки важливо. Ми говоримо про інтернет-стартапи, тому сайт буде дуже важливий, він буде основою великих продажів. Важливо домогтися гарної конверсії, а до цього власне зрозуміти, які цілі потрібно ставити перед сайтом і що ми будемо розуміти під цією самою конверсією . Для створення ефективного сайту потрібно починати з професійного його проектування. Продумайте маркетинг на сайті, зробіть професійніше продають тексти, адаптивну верстку і т. д. багато В чому сайт для стартапу це ще й інструмент піару. І так, хороший сайт коштує дорого, але куди, як не в сайт інвестувати гроші в інтернет-стартапі!? Зробіть крутий сайт і вас будуть серйозно сприймати. Як говорила Маргарет Тетчер: Перше враження можна справити лише один раз .

17. Довіряйте команді . Якщо ви почали робити стартап і залучили до його створення професійних виконавців їм слід довіряти в межах їх компетенцій. Дуже часто можна спостерігати, коли засновник стартапу намагається думати за всіх і починає лізти в ті сфери, про яких нічого не знає. Найчастіша проблема це коли засновник каже дизайнерові, як робити дизайн. Якщо вже залучили професіоналів, то краще прислухатися до їхньої думки і місцями навіть сліпо довіряти.

18. Делегуйте. Для початківця стартаперів це може стати проблемою, а таких багато. Потрібно вміти делегувати свої обов язки підлеглим разом з відповідальністю, інакше засновник буде перевантажений, а виконавці будуть сидіти без справи. Потрібно максимум роботи доручити виконавцям, але при цьому постійно її контролювати, інакше робитися вона не буде або буде робитися зовсім не так, як це потрібно засновнику.

19. KPI. Ще до запуску стартапу продумайте основні показники ефективності (KPI). Міряти потрібно буквально все, особливо на старті проекту, щоб у разі чого скорегувати його розвиток. Подумайте, що і на якому етапі найважливіше для стартапу? Часто в перший рік найважливішим може бути відвідуваність, другий рік оборот, а третій чистий прибуток. А може і навпаки. Все залежить від цілей. Статистику і аналітику потрібно збирати, періодично робити ретроспективи, враховувати досвід галузі в цілому. Задайтеся питанням: що можна вважати успіхом, а що провалом? .

20. Юр. особи, офшори і т. д . Для стартапу на самому початку юридична особа не обов язково. Спочатку укладіть першу серйозну операцію усно і вже під неї зробите юр. особа, воно робиться дуже швидко при бажанні. Тим більше не потрібно лізти в офшори це для великих бізнесів. Єдине, коли це потрібно робити це коли ви збираєтеся залучити інвестора. Але і сильно пізно робити юр. особа не варто. Ідеальний варіант в процесі розробки продукту і після на юр. особа оформити домен, авторські права на сайт та торговий знак.

21. Брак часу . Майже відразу після старту у вас почнуться проблеми з браком часу. Ця вічна проблема, яку повністю вирішити неможливо, але можна покращити ситуацію. По-перше, плануйте свою роботу: на день, на тиждень, на місяць, на рік, на 3 роки і на 5 років. По-друге, розділіть всі справи на групи по терміновості і важливості, щоб ваш час не йшло на плинність, а йшло на вирішення важливих завдань бізнесу. По-третє, намагайтеся делегувати.

22. Тримайте своє слово . Банально, але не всі можуть виконувати ці зобов язання. Для початку дуже обережно і виважено давайте обіцянки. Вони можуть бути надані клієнтам, партнерам або співробітникам, це абсолютно не важливо, головне їх завжди виконувати.

23. Не працюйте з друзями і родичами. Якщо ви порушите це правило, то з високою часткою ймовірності розірвете свої відносини з близькими вам людьми. Так буває майже завжди.

24. Ви змінитеся . Бізнес змінює людей і ви теж змініться. Зміниться, насамперед, сприйняття навколишнього світу, ви станете краще розуміти. Причому зміни будуть проходити в кілька етапів: відразу після старту, після найму перших співробітників і після перетворення стартапу в успішний бізнес. Цього не варто боятися, це хороші зміни.

25. Не допустіть перегорання менеджера . Якщо багато працювати на знос, то можна зіткнутися з перегорання менеджера , коли працювати стане нецікаво і мотивація падає майже до нуля. Це більше психологічний перегорання, а значить з цим можна боротися. Знайдіть баланс між роботою і відпочинком, намагайтеся подорожувати, намагайтеся збільшувати позитивні емоції в житті і зменшувати негативні.

26. Стартуйте прямо зараз! Більшість проектів так і залишаються в головах своїх творців. Вам абсолютно нічого не заважає почати прямо зараз, відразу після прочитання цієї статті! Відсутність грошей, ні робота, ні сім я. Для початку перейдіть годину часу і почніть далі буде легше.