Мода завжди мінлива і непередбачувана. Нові колекції одягу потрапляють до магазинів кілька разів кожного року, а розквіт нових стилів може вимірюватися місяцями, тому рідкі моделі, які зберегли популярність понад десяток років, вже звуть класикою. Виникає питання, як в такому разі величати сорочку, що майже незмінно існує і використовується останню тисячу років? Правильно, вишиванка!

Історія вишиванки

Поява вишиванки на Україні відбулася ще за часів сивої давнини. Вишиванкою зветься вишита українська сорочка. Вишивка малюнків на одязі це прагнення українського народу виразити себе, прикрасити свій побут, а вишивання - один з видів мистецтва, існуючий на наших землях дуже давно.

Ще Геродот свідчив про вишивку, що прикрашала скіфський одяг. Дослідження срібних бляшок з чоловічими фігурками, датованих VI століттям та знайдених у Черкаських степах, показало відповідність їх одягу і навіть вишивки народним українським костюмам XVIII XIX століть.

Сумно, що пам ятки народної вишивки не збереглися, але й ті поодинокі шедеври, які не втрачені протягом кількох останніх століть, свідчать про збіг елементів символіки орнаменту з тим, що прикрашає предмети побуту поселенців української території не тільки трипільської культури, а й в період неоліту.

Наприкінці ХІХ століття вишиванки відриваються від традиційних костюмів, іх починають носити, поєднуючи з європейським одягом.

Занепаду вишиванки послугували радянські часи застою, коли вишиті сорочки почали вважати дисидентським вбранням чи просто сценічним національним одягом.

З відродженням Незалежності України вишиванки почали повертати свої позиції. І нарешті найбільша популярність спіткала вишиванку за часів Помаранчевої революції та в останні нелегкі для України дні.

Які бувають вишиванки

Усі вишиванки різняться за стилістикою вишивки, прикрасами, мереживом та тканиною. Найбільш цінні, звісно, вишиванки ручної роботи, котрі несуть в собі щирість українського духу та тепла.

Зустрічаються візерунки багаторівневі за складністю та технікою вишивки. Дехто ретельно заповнює простір сорочки в певних ділянках, дехто розташовує по тканині рівномірно, лишаючи вільне місце. Використовують тонкі нитки, товсті, двійні. Кожна вишиванка унікальна.

У різних куточках країни існують свої відмінності у вишиванні, застосуванні різноманітних прикрас, малюнків, ниток, що нібито промовляють, дають зрозуміти з якої української місцини ця вишиванка.

Так, на півночі Рівненщини найчастіше зустрінеш поліську вишивку. Вона характеризується простим, композиційно зрозумілим орнаментом, який будує геометрична фігура ромб. Його лінія кілька разів повторюється. Сорочка має такий вигляд: довга, білого кольору, оздоблена значною кількістю візерунків, насамперед рукава, що цілком обшиті червоним мереживом та акцентовані чорним.

Полісся славиться простими вишиванками, які проте дуже вишукані. Справляє враження їх нестандартний стиль виконання, адже колись на Поліссі переважав не вишитий орнамент, а тканий.

На сорочках з півдня України вишивали насамперед довгасті геометричні фігури, переважно ромби, а серед них зустрічалися квітки - чорнобривці, троянди, також були листочки, гілочки, інші рослини та ягоди.

Мода повертається

Якщо у XX столітті вишиванки зустрічалися, в основному, в селах на заході України, а українську вишивку можна було побачити на вишиваних весільних рушниках, то зараз усе змінилося. У сьогоденні модно вдягати вишиванку, наголошуючи, що ти - українець та пам ятаєш свою історію.

Крім того, етно-мотиви у наш час дуже поширені, з огляду на дизайнерську сферу, та набувають ще більше прихильників. Носячи вишиванки, люди бажають мати більш традиційний вигляд, прагнуть відчувати себе патріотами.

Таким чином, вишиванка є частою гостею і головним одягом урочистих подій, весіль, державних свят, заходів, більш того, в деяких випадках вона набуває статусу дрес-коду, тобто обов язкового атрибуту. Цікавість наших співвітчизників до вишиванок росте, народний одяг вже виступає як предмет колекціонування. Дехто із знаменитостей має значні колекції вишитих сорочок.

Білосніжні вишиванки, з українським візерунком, ідеально пасують не тільки до класики - червоних або синіх шароварів, а й до сучасних жіночих спідниць, брюк та джинсів. Вони незрівнянно поєднуються із модними сьогодні прикрасами та стилізованими аксесуарами, милуючи наші погляди.

Вишиванка: коли її вдягають

Нині вишиванки українці одягають як на свята, так і у звичайнісінькі дні, як багато років тому. Усі прошарки суспільства з повагою ставляться до вишитих сорочок за їх оригінальність, зручність та стиль, підбурюючий патріотичність думок, нагадуючий про минулі часи батьківщини. Їх носять майже всі: студенти, пенсіонери, дорослі та навіть немовлята.

Головною перевагою вишиванки також є незмінність форми та розміру в результаті прання, здатність кольорів не втрачати своєї насиченості, не вигоряти під сонячними променями. Крім того, вона завжди носиться зручно, завдяки тому, що у ній почуваєшся комфортно і дощового прохолодного дня, і сонячного та спекотного.

Особливо перед найголовнішими державними українськими святами, такими як Великдень, День Конституції чи Незалежності України, наші співвітчизники згадують найулюбленіший національний одяг, вдягаючи його, зустрічають свята наповнюючись істинно українським духом. Крім того, вишиванки замовляють на весілля, хрестини та навіть дні народження. В них ходять до церкви і у клуби.

А той, в кого немає вишитих сорочок, скоріш шукає де їх придбати для себе та найближчих людей. Іноземці, які завітали до нашої країни, теж залюбки купують наш народний одяг.

Таким чином, в наш час вишиванка - це один з атрибутів людини з вишуканим смаком. Придбання вишиванки вже давно стало престижною даниною моді, а українські вулиці все більше розквітають молоддю, вдягненою у сучасні українські вишиті сорочки.