У всі часи вибір імені був важливим у житті не лише немовляти, яке не могло ніяк вплинути на цей вибір, а й всієї рідні: батьків, дідів та бабів, дядьків та тіток та багатьох інших родичів. Ім я вибирали, враховуючи різні обставини, часто ті, які склалися всередині роду: наприклад, називали іменами предків, або враховували поради астрологів, магів та волхвів, які пророкували залежність майбутнього дитини від удачливості обраного імені й так далі. Це відбувалося, як серед еліти та правлячих сімей того часу, так і серед простих людей. Втім, з часів середньовіччя, до нас дійшли імена правителів, а також, як не дивно, їхні прізвиська. Спробуємо зробити коротенький їх аналіз та познайомити вас з найцікавішими.

Прізвиська своїм правителям, як правило, давав народ, рідше придворна еліта. Сам вибір залежав від дуже багатьох факторів зовнішності, роду захоплень, характеру правління, особистих якостей тощо.

Особисті якості та характер правління

Перші, хто приходять на думку це Ярослав Мудрий та Іван Грозний .

Великий київський князь, який сидів на престолі в ХІ столітті і за правління якого Київська Русь досягла піку свого розквіту і могутності отримав своє прізвисько за вагомий внесок у розвиток культури, науки, грамотну внутрішню та зовнішню політику. Досить лише згадати, що при Ярославі Мудрому було побудовано Софію Київську, засновано при ній бібліотеку та школу, укладено збірник законів Руську правду , затверджено Київську митрополію, а завдяки грамотним династичним шлюбам його ще й називали тестем Європи . Однак, небагато знають, що в нього було ще й інше прізвисько Кульгавий . Дослідження його решток довели, що в князя була зламана права нога, кістки якої неправильно зрослися, тому він і мав таку фізичну ваду.

Іван ІV Грозний московський самодержець ХVІ століття відомий перш за все свої неврівноваженим крутим характером і хворобливою психікою. Чимало його сучасників було страчено з примхливої волі князя, що й стало причиною появи прізвиська. Навіть свого сина він убив під час приступу неконтрольованої люті. Крім того, він був засновником опричнини системи репресивних заходів, які були покликані посилити князівську владу. Через це вся його інша діяльність на чолі Московської держави відійшла на другий план. До речі, його дід Іван ІІІ теж був прозваний Грозним .

Варто також згадати Святослава Хороброго київського князя і великого завойовника Х століття. Відомі його походи проти Хазарського каганату та Першого Болгарського царства, які спричинили до їх занепаду та загибелі, а також на в ятичів, радимичів, аланів, волзьких болгар, ясів та касогів.

Святополк Окаянний , отримав своє прізвисько через вбивство своїх братів Бориса, Гліба та Святослава під час боротьби за київський престол. Також в Київській Русі князі носили такі прізвиська Ігор Старий , Олег Віщий , Володимир Великий , Всеслав Чародій , Володимир Мономах , Мстислав Великий , Всеволод Велике Гніздо та інші. В інших державах того часу ми можемо знайти такі прізвиська: Карл Сміливий , Ричард Лев яче Серце , Іоанн Безземельний , Педро Жорстокий , Іштван Святий , Альфонс Мудрий , Людовік Благочестивий та інші.

Зовнішність та захоплення

Особливості фізичної будови, вади та недоліки найчастіше давали привід для прізвиська правителя. Про Ярослава Мудрого , якого ще називали Кульгавим ми вже згадували. Про походження назви Довгорукий князя Юрія є дві версії: перша, пояснює це його постійними втручаннями у життя Київського князівства, а друга, тим, що він був сутулими і через те, руки виглядали довшими, ніж у інших людей.

У Європі поширення подібних прізвиськ набуло більш широкого розповсюдження. В епоху середньовіччя там правили Філіп ІV Красивий , Людовик VІ Товстий , Фрідріх І Барбаросса (Рудобородий), Ерік Рудий , Карл ІІ Лисий , Ричард ІІІ Горбун , Гарольд І Заяча лапа , Едуард І Довгоногий , Гарольд ІІ Блакитний зуб та багато інших.

Захоплення королів теж давали їм прізвиська. Енріке Мореплавець став так називатися через те, що організував багато португальських експедицій з метою дослідження узбережжя Африки. Німецький король Генріх І отримав звістку про те, що став королем, коли полював на птахів, тому й став прозиватися Птахоловом .

Яким сильним і впливовим не був би правитель, навіть його рідко оминає доля зостатися без прізвиська. Тому перш, ніж стати на чолі держави, потрібно добре задуматися над своєю діяльністю, щоб не залишитися в людській пам яті та історії Кривим чи Лисим , а Мудрим чи Великим .