Юлія Тимошенко в червні цього року здійснила секретний візит до США. Про цю подорож не повідомлялося в пресі.

Тимошенко дісталася до Вашингтона з другої спроби її зустрічам у Америці передувало скасування аналогічного візиту взимку. При чому рівень переговорників не відповідав її амбіціям повернутися на перші ролі в українській політиці.

За словами співрозмовників Тимошенко, які переказали її настрій, вона марить реваншем.

Головний месідж, який було трансльовано Тимошенко на усіх зустрічах це неприпустимість повторення 2005 року, коли стараннями двох учасників помаранчевої коаліції в тому числі й лідерки БЮТ було зруйновано єдність команди . Це завершилося катастрофою та, в розумінні американців, десятирічним відкатом в розвитку.

Про поїздку Тимошенко до Америки автору цих рядків стало відомо зі звіту, який подала до Мінюсту США лобістська компанія, що вже не один рік обслуговує Тимошенко у Вашингтоні.

Ідеться про фірму Wiley Rein LLP. Питання Тимошенко тут веде колишній конгресмен від Канзасу демократ Джим Слаттері.

За часів стажування у Вашингтоні мені вдалося потрапити до нього на зустріч, в ході якої він розповів, що був найнятий чоловіком Юлії Тимошенко після її ув язнення для лобіювання інтересів колишнього прем єра. У офісі неподалік Білого дому Слаттері розмістився у зручному кріслі, а за ним була розташована ціла пухка тека документів з прізвищем Тимошенко .

Але зараз ситуація помінялася. Якщо тоді Тимошенко була символом спротиву Януковича, яку незаконно ув язнили та доля якої була бар єром для європейської інтеграції України, то тепер Тимошенко для американців є лише одним з учасників коаліції, який готовий платити дурні гроші за зустрічі з американськими політиками.

У липні 2015 року компанія Wiley Rein LLP надіслала до Мінюсту США звіт про свою діяльність, яка була оплачена закордонними клієнтами. Як випливає зі звіту, це був лобізм в інтересах Юлії Тимошенко. При чому, починаючи з грудня минулого року, чоловік Тимошенко перестав замовляти послуги для дружини, і тепер це робить малозрозуміла британська компанія Trident Foundation.

За перше півріччя поточного року лобізм в інтересах Тимошенко був оцінений в 215 тисяч 940 доларів. Всю цю суму за Тимошенко внесла фірма Trident Foundation, за виключенням 5 тисяч доларів, заплачених її чоловіком.

Тут же компанія Wiley Rein LLP наводить перелік всього зробленого для Тимошенко протягом першого півріччя 2015-го. Виявляється, спочатку її візит планувався на січень. 9 січня лобісти звернулися до сенаторів Нельсона, МакКейна та Мерфі щодо потенційного прильоту Тимошенко. Підготовка тривала декілька тижнів, але 23 січня лобісти поінформували офіси сенаторів про скасування зустрічі з Тимошенко.

Що стало причиною для цього невідомо. Але в подальшому звіті спливає цікава деталь після скасування візиту 10 лютого лобісти США починають обговорювати з Державним департаментом США візове питання Юлії Тимошенко. Ще через тиждень, 16 лютого, лобісти вдруге обговорюють візове питання Тимошенко з Грегорі Наарденом у Держдепі США.

В чому саме полягала проблема , зі звіту незрозуміло.

Але до питання прильоту в Америку Тимошенко повертається лише в травні.

І от нарешті 1-3 червня вона прилітає до Вашингтона, де проводить зустріч з низкою сенаторів МакКейном, Дурбіним, Клобачуром, Джонсоном, Інхофом, Нельсоном, Кардіним, членами Конгресу Каптур і Сміт, а також співробітником Гельсинського комітету США українського походження Орестом Дейчаківським.

Цікаво, що, як випливає зі звіту, Тимошенко не мала зустрічей у виконавчій владі Америки, окрім як з керівником бюро досліджень та розвідки Держдепу Джіном Фішелом, який також має українське коріння.

Принаймні, це всі співрозмовники, які зазначені в графіку Тимошенко, який був дуже ретельно складений лобістами. Тож в око впадає відсутність зустрічей з заступниками Державного секретаря США, а також в Раді безпеки США та Білому домі. Варто лише нагадати, що під час попередньої поїздки до Америки в 2007 році Тимошенко, яку сприймали як політика з великими перспективами, зустрічалася з держсекретарем Кондолізою Райс.

Окремої уваги в світлі нового антикорупційного законодавства вартий той факт, що послуги лобістів для Тимошенко були оплачені британською компанією Trident Foundation.

Базовий контракт між Wiley Rein LLP та Trident Foundation було укладено 1 березня 2014 року. Тоді як компанію Trident Foundation створили... на два тижні пізніше, 13 березня 2014 року. Тобто легалізація стосунків відбулася заднім числом.

Директором компанії Trident Foundation є пан Михайло Соколов, українець за національністю, 27 листопада 1967 року народження. Саме з такими даними ім ям, прізвищем та днем народження є колишній депутат від партії Батьківщина . Фірма зареєстрована в Лондоні на Бейкер-стріт, 124, в офісі фірми Coddan CPM Ltd, а статутний капітал отримав пан Дмітрій Остапчук з фірми Coddan Subscribers Ltd.

Закони України забороняють фінансувати політичні партії з-за кордону, тоді як візит Тимошенко до Вашингтона було здійснено саме в якості лідера партії та фракції, а також для обговорення політичних питань, що зазначено в звіті лобістів.

Окрім того, Юлія Тимошенко з листопада 2014 року має статус народного депутата. І оплата коштом Trident Foundation в інтересах Юлії Тимошенко може підпадати під статтю 23 закону Про запобігання корупції , якою введено обмеження щодо одержання подарунків.

...Стаття 23. Обмеження щодо одержання подарунків

1. Особам, зазначеним у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону (в тому числі й народним депутатам!), забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб:

1) у зв язку із здійсненням такими особами діяльності, пов язаної із виконанням функцій держави (функцій народного депутата в тому числі) або місцевого самоврядування...

Подарунок грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової .

Кодекс України про адміністративні правопорушення в статті 172-5 вводить покарання щодо порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією такого подарунка .

Враховуючи це, мною спрямовано звернення до генпрокурора України щодо перевірки відповідності законам оплати лобістів Тимошенко сторонніми особами, в тому числі закордонними компаніями.

І останній факт.

За моїми підрахунками, заснованими на аналізі звітів Wiley Rein LLP до міністерства юстиції США, загалом, починаючи з 2012 року, за лобізм інтересів Юлії Тимошенко на адресу компанії Wiley Rein LLP від різноманітних осіб та фірм, в тому числі офшорних, було переказано 1 мільйон 150 тисяч доларів.

Жодної копійки цих коштів не було переказано з офіційного рахунку партії Батьківщина , що означає наявність тіньових джерел у цієї політичної структури.