За місяць до того, як Дональд Трамп домігся висунення від Республіканської партії, один з його найближчих союзників в Конгресі, лідер більшості в Палаті представників Кевін МакКарті виступив з політично вибухонебезпечною заявою в приватній бесіді на Капітолійському пагорбі зі своїми колегами з Республіканської партії. Йшлося про те, що Трамп міг отримувати гроші від президента Росії Володимира Путіна.

У записі розмови від 15 червня 2016 року, яка була прослухана, і справжність якоъ підтверджена The Washington Post, МакКарті сказав: "Є дві людини, яким, як мені здається, Путін платить: Рохрабахер і Трамп".

Член палати представників Дана Рохрабахер є членом Республіканської партії від Каліфорнії, і відома в Конгресі як затята захисниця Путіна і Росії.

Спікер Палати представників, республіканець Пол Райан негайно втрутився, перервавши розмову, і не дозволивши далі розвивати МакКарті цю тему, тут же зажадав від присутніх республіканців зберегти інформацію в таємниці.

Бесіда відбулася після того, як МакКарті і Райан провели переговори в с прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом, який надав інформацію про кремлівські тактики фінансування популістських політиків для підриву демократичних інститутів Східної Європи.

Напередодні в The Washington Post повідомлялося, що фінансовані російською владою хакери зламали комп'ютерну мережу Національного демократичного комітету, змусивши МакКарті перевести розмову з російського втручання в Європі на події в США.

Дехто з законодавців, які були присутні під час тієї розмови, розсміялися над коментарем МакКарті, проте він швидко додав: "Богом присягаюся".

Райан доручив своїм республіканським лідерам тримати розмову в суворій таємниці, сказавши: "Жодних витоків ... Тільки так ми знаємо, що ми справжня сім'я".

Запис розмови зберігалася в таємниці майже рік.

Посилання на роздруківку тексту розмови: http://apps.washingtonpost.com/g/documents/national/read-the-transcript-of-the-conversation-among-gop-leaders-obtained-by-the-post/2437/

Ця розмова дає певне уявлення про специфічні внутрішні мотиви керівників Республіканської партії, які опинилися сьогодні під наростаючим тиском через дивацтва у поведінці президента Трампа. Запис підтверджує, що республіканське керівництво в Палаті Конгресу в приватному порядку обговорювало і втручання Росії в американські вибори 2016 року, і відносини Трампа з Путіним, а також що вони розуміли пов'язані з цим проблеми, але мали намір зберегти все в таємниці.

Втім, з представленого запису важко припустити, якою мірою їх слова мають сприйматися буквально.

Керівництво Конгресу весь цей час стояло на стороні Білого дому, перетікаючи разом з ним з однієї кризи до іншої, і велика частина проблем були викликані саме контактами між Трампом, або його сподвижниками, з Росією.

Республіканські лідери Палати представників досі чинили відчайдушний опір закликам про призначення незалежної комісії або спеціального прокурора для розслідування втручання Росії, хоча тиск на них значно посилилося після того, як Трамп звільнив директора ФБР Джеймса Комі, і особливо - після новин про те, що президент особисто поділився секретними розвідданими з російськими дипломатами.

Один з лідерів республіканців в Конгресі Еван МакМуллін, який також брав участь у розмові 15 червня, підтвердив: "Це правда, що лідер більшості МакКарті сказав, що, на його думку, кандидат Трамп знаходиться на зарплаті Кремля. Спікер Райан був стурбований цим витоком".

МакМуллін балотувався на пост президента в минулому році як незалежний кандидат, і був критиком Трампа.

Коли представника Пола Райана, Брендана Бака в перший раз попросили прокоментувати запис згаданої розмови, він сказав: "Цього ніколи не було", а Метт Спаркс, прес-секретар МакКарті, заявив: "Сама думка про те, що Маккарті міг вимовити подібне, абсурдна і помилкова ".

Однак після того, як йому повідомили, що існує реальна запис тієї розмови, і що The Post має намір посилатися на неї, Бак, кажучи вже від імені керівництва Республіканської партії, змінив свою позицію: "Ця розмова була звичайно ж жартом. Ніхто не повірить, що лідер більшості серйозно стверджує, що Дональду Трампу або кому-небудь з членів нашої партії платили росіяни. Більш того, спікер і керівництво команди неодноразово висловлювалися проти втручання Росії в наші вибори, і Палата продовжує розслідування цих подій".

"Це був лише невдалий жарт", - сказав Спаркс.

Кен Грубс, представник Рохрабер, сказав, що конгресвумен була і залишається послідовним прихильником «тісної співпраці з російськими в боротьбі з радикальним ісламізмом. Конгресвумен не потребує оплати, щоб прийти до такого очевидного висновку ».

Коли Маккарті озвучував свою оцінку того, кого підтримує Путін, тіні підозр тільки починали кружляти навколо ймовірних російських зв'язків Трампа.

У той час розвідслужби США вже знали, що росіяни зламали Національний демократичний конгрес та інші установи, однак Москва на той момент ще не почала зливати отриману кореспонденцію через WikiLeaks, щоб підірвати Хілларі Клінтон як суперника Трампа. Звільнений за неоднозначних обставин Трампом колишній глава ФБР Джеймс Комі в своїх свідченнях Конгресу повідомив, що результати розслідування контррозвідкою ФБР дій Росії, спрямованих на здійснення впливу на президентські вибори в США, будуть представлені до кінця липня.

Трамп намагався звести нанівець контакти між своєю кампанією і росіянами, називаючи «полюванням на відьом» розслідування ФБР і Конгресу щодо зусиль Росії з надання допомоги Трампу, а також підозри в будь-якій можливій координації між Кремлем і його однодумцями. Трамп заперечує будь-яку координацію з Москвою.

Симпатії Трампа до Путіна під час ведення президентської кампанії і заклики до тіснішої співпраці з Москвою поставили його в незручне становище перед республіканською більшістю Палати представників, члени якої, за винятком Рорабахера і декількох інших, протягом тривалого часу виступали за більш жорстку позицію щодо Росії.

МакКарті виділявся серед лідерів Республіканської партії в палаті як критик Путіна, який закликав у 2015 році до введення більш суворих санкцій за дії Кремля на сході України і анексію Криму.

У травні 2016 року Маккарті був призначений представником Трампа на Національних зборах Республіканців, при тому, що Райан на той момент все ще не був готовий підтримати кандидатуру Трампа. Відносини ж МакКарті з Трампом стали настільки близькими, що президент іноді називав його «моїм Кевіном».

Трамп на той час в конкурсі на висунення кандидатів залишився єдиним республіканцем. Хоча Райан продовжував опиратися, Трамп все ж таки зумів отримати схвалення від інших лідерів Республіканської партії в Палаті представників, включаючи члена палати представників Стіва Скалізе, а також головуючої Республіканською конференцією Кеті Макморріс Роджерс, - обидва були учасниками тієї самої розмови від 15 червня 2016 року.

2 червня 2016 роки Пол Райан оголосив, що він проголосує за Трампа, щоб допомогти «об'єднати партію для перемоги восени», але продовжував конфліктувати з висунутим кандидатом, в тому числі і з приводу Путіна. У той час, як Трамп прагнув представити Путіна кращим лідером, ніж тодішній президент Обама, Райан охрестив кремлівського лідера «агресором», який не поділяє цінності США.

Того ж дня, коли було отримано схвалення Райана, Клінтон активізувала свої нападки на Трампа з приводу його публічних заяв, що вихваляють Путіна. «Якщо Дональда не зупинити, вони разом з Путіним святкуватимуть в Кремлі», - сказала вона.

Українські офіційні особи були стривожені висловлюваннями Трампа на підтримку Путіна. Республіканці, як вони вважали, повинні були бути більш жорсткими щодо Росії.

Коли в квітні 2016 року Трамп призначив Пола Манафорта Менеджером своєї кампанії, тривожні повідомлення з Києва стали звучати ще голосніше. Манафорт був добре відомий в Україні через його роль в якості впливового політичного консультанта Віктора Януковича, колишнього прокремлівського правителя країни, змушеного втекти до Росії в результаті народного повстання. Манафорт також виступав консультантом для могутнього російського бізнесмена, який має тісні зв'язки з Кремлем.

«Україна була, в певному сенсі, випробувальним полігоном для Манафорта», - сказав український політолог Тарас Березовець, якому довелося досліджувати "темні практики" політичного театрального мистецтва Манафорта, в той час як сам Березовець працював в таборі політичних противників Януковича.За наполяганням Манафорта, Янукович провів кампанію з популістськими гаслами, називаючи НАТО «загрозою», і спробувавши ізолювати столичні українські «еліти» від будь-якого впливу, сказав Березовець. Трамп використав схожі теми в ході власної кампанії 2016 року.

За словами американських властей, ФБР зараз розслідує, чи отримав Манафорт, який пішов у відставку з посади керівника кампанії Трампа в серпні 2016 року, неофіційні платежі від партії Януковича. В рамках цього розслідування агенти ФБР отримали в своє розпорядження недавно виявлений документ, який нібито деталізує платежі на загальну суму 750 000 доларів.

Прес-секретар Манафорта заявив, що колишній менеджер кампанії Трампа з ФБР поки не зв'язувався. Манафорт, зі свого боку, заперечує справжність недавно виявленого документа.

Прем’єр України Гройсман, який перебував з офіційним візитом у Вашингтоні, зустрівся окремо з Райаном і Маккарті 15 червня в Капітолії. Він розповів їм про те, як росіяни втручаються в європейську політику, і закликав до єдності для подолання цієї загрози. Райан заявив після зустрічі, сказавши: «Сполучені Штати стоятимуть поруч з Україною, оскільки вона працює над відновленням своєї економіки і протистоянням російській агресії».

Пізніше Райан розмовляв з МакКарті, Роджерсом, Скалізе і членом палати представників Патріком МакГенрі.

Згідно із записом, Райан згадав про свою зустріч з Гройсманом, що спонукало Роджерса запитати: «Як йдуть справи в Україні?».

За словами Райана, ситуація була важкою. Гройсман йому повідомив, що керовані Росією створені нею терористичні військові угруповання щодня здійснюють 30-40 артобстрілів української території. В тому числі, Прем'єр-міністр дав опис російської тактики, яка включає в себе «фінансування наших популістів, фінансування людей в наших урядах, щоб позбавити їх можливості діяти».

Райан заявив, що метою Росії є «перетворити Україну в собі подібну». Згідно із записом, за його словами Гройсман спрогнозував можливі наміри Росії, заявивши, що «вони хочуть пройти через нас, напавши після на Прибалтику, і, можливо, далі».

"Так," - погодилася Роджерс, відзначаючи, що росіяни фінансують неурядові організації по всій Європі в рамках більш широкої "пропагандистської війни".

"Вони як маніяки", сказав Райан. "І вгадай, вгадай, хто єдиний, хто сильно пручається? Ми".

Роджерс не погодилась. "Ми ні ... ми не ... але ж ми ні...", сказала вона.

Саме тоді МакКарті розповів про втручання росіян в роботу Національного демократичного конгресу, про Трампа і Рохрабахер.

"Я вам гарантую, що це те, що є ... Росіяни зламали Національний демконгресс і отримали дані розслідування опозиції, яке вони проводили щодо Трампа" сказав Маккарті зі сміхом.

Райан запитав, кого росіяни "фінансують" згідно з дослідженням опозиції.

"Там ... є дві людини. Я думаю, Путін платить: Рохрабахер і Трампу, - сказав МакКарті, сміючись." Клянуся Богом!", додав Маккарті.

"Це не підлягає розголошенню", - сказав Райан.