Європейський Союз попередив уряд Великобританії, що її вихід з Євросоюзу буде болючим, затратним, та матиме реальні матеріальні наслідки.

Головний переговірник щодо Брекзиту від ЄС Мішель Барньє в середу заявив: "Дехто навмисно створив іллюзію про те, що Брекзит не спричинить матеріального впливу на життя людей, і що переговори триватимуть швидко та безболісно. Хочу зазначити, що це геть не той випадок".

Ця заява Барньє пролунала через лічені години після того, як газета Financial Times повідомила, що на Британію чекає рахунок в сумі 100 мільярдів Фунтів за вихід з ЄС (https://www.ft.com/content/cc7eed42-2f49-11e7-9555-23ef563ecf9a).

Видання зазначає, що сума значно виросла протягом останнього часу, але пояснює це тим, що частина коштів може бути зарахована Євросоюзом в якості взаємозаліків.

Цю цифру моментально прокоментував Секретар з Брекзиту Уряду Великої Британії Девід Девіс: "Цифра змінювалася постійно, зростаючи спочатку від 50 до 60 мільярдів Фунтів, аж поки не досягла 100 мільярдів. Але я впевнений, що в дійсності до цього не дійде".

За правилами Євросоюзу, кожна країна-учасник цього об'єднання сплачує внески в спільний бюджет, з якого фінансуються інфраструктурні проекти, соціальні програми, наукові дослідження, сплачуються сільскогосподарські субсидії та пенсії європейських чиновників. Внески країн-учасниць ЄС на спільні проекти затверджуються не щороку, а на досить довгий період часу, і поточні програми затверджені на період до 2020 року.

І ось саме зараз переговірники мають визначити, скільки Британія компенсуватиме Євросоюзу у зв'язку з припиненням фінансування спільних програм через Брекзит.

На думку незалежних експертів, озвучена цифра в 100 мільярдів є лише тією цифрою, від якої почне відштовхуватися ЄС у переговорах. Але, з урахуванням взаємозаліків, реально сплатити Об'єднаному Королівству доведеться суму в межах від 25 до 65 мільярдів Фунтів Стерлінгів.

Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей дала початок Брекзиту ще в Березні цього року, але досі сторони так і не спромоглися сісти за стіл переговорів. При цьому основні "лінії фронту" між позиціями сторін вже чітко вималювалися. Мей хоче одночасного обговорення умов Брекзиту та нової угоди про економічне співробітництво з 27 країнами-членами Євросоюзу. Також вона сподівається в першу чергу вирішити питання з правами громадян ЄС, що проживають та працюють в Британії.

Зі свого боку ЄС абсолютно чітко дав зрозуміти, що не має намірів обговорювати будь-яке майбутнє економічне співробітництво до тих пір, поки не будуть вирішені всі питання та формальності щодо виходу Британії з об'єднання. Серед перших питань Євросоюз також планує обговорити права мігрантів, але одночасно відзначає, що не розраховує на швидке досягнення результату: "Ми хочемо зрозуміти, хто віднині буде сплачувати медичне страхування мільйонів громадян Євросоюзу, що мешкають у Великій Британії, а це до біса складна справа".

Минулу зустріч на тому тижні між Терезою Мей та Жаном Клодом Юнкером та рівень порозуміння між ними дехто з європейських чиновників описав як "спілкування землян з Європи з представниками іншої галактики". За їх словами, протиріччя тільки загострились, і складається враження, що Мей має специфічне уявлення про оточуючий світ, сприймаючи його через особливі "британські окуляри".

У себе на батьківщині Тереза Мей відзначилася гучню заявою про те, що на цих переговорах вона буде "тою ще стервою", але Девід Девіс зазначив, що не відкидає припинення переговорів без досягнення порозуміння.

В будь-якому випадку, на подальший хід перемовин матимуть вплив результати позачергових виборів у Великій Британії.

Всі впевнені в тому, що після них відбудуться зміни. Але в який бік - достеменно нікому не відомо.