Народні депутати з міжфракційного об єднання УКРОП Олександр Дубінін, Віталій Купрій та Олександр Шевченко зареєстрували у Верховній Раді проект закону 4141 Про внесення змін до статті 6 Закону України Про судовий збір (щодо усунення обмежень у доступі до правосуддя), ухвалення якого допоможе зменшити судовий збір при поданні адміністративних позовів.

Документ був розроблений за ініціативи представників Закарпатського осередку УКРОПу та громадських активістів. За словам розробників, наразі розмір судового збору є надмірним і подекуди непосильним для громадян. Особливо це стосується оскарження рішень місцевих органів виконавчої влади. Відповідно до чинного законодавства, у випадку подання скарги до суду судовий збір за кожну із зазначених у ній вимог обраховується окремо. Відтак механізм громадського контролю за рішеннями місцевої влади є надто дорогим. Цим законопроектом ми повернемося до того, що було раніше: незалежно від того, скільки немайнових вимог міститься в судовій скарзі, судовий збір сплачуватиметься лише один , пояснив один з ініціаторів законопроекту, юрист Микола Яцков.

Крім того, закарпатські укропівці спільно з місцевими активістами напрацювали проект закону Про внесення змін до статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні (щодо обов'язкового оприлюднення актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування). За словами ініціаторів документу, необхідність його ухвалення зумовлена тим, що органи місцевого самоврядування часто ігнорують вимоги законодавства про необхідність опублікування власних рішень, зокрема нормативно-правового характеру, в друкованих виданнях. При цьому, якщо громадянин оскаржує рішення органів місцевого самоврядування в суді, він має вказати джерело оприлюднення такого акту та надати докази набрання ним чинності. Нерідко суди уникають розгляду справ через неможливість доведення факту набрання чинності таким актом, який не опублікований за належною процедурою.

Ми пропонуємо в статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування вказати, що акти органів місцевого самоврядування оприлюднюються у різний спосіб, наприклад, через бюлетені чи газети або через офіційні веб-сайти. Тобто, інформація, викладена на веб-сайті, буде вважатися оприлюдненою органами місцевого самоврядування , повідомив Микола Яцков. За його словами, ця ініціатива дозволить місцевим громадам більш ефективно здійснювати громадський контроль за місцевою владою в рамках децентралізації та захищати свої конституційні права.

Відповідний законопроект під номером 4142 зареєстрований в парламенті нардепами Олександром Дубініним, Віталієм Купрієм та Олександром Шевченком.