25 серпня 1669 р. на Уманській серпневій Раді Військо Запорозьке, очолюване Гетьманом Петром Дорошенком, затвердило союзницьку угоду з Турецьким цісарством, пише Сергій Коваленко.

Це був геополітичний вибір України, ідея якого витала в повітрі ще від Чигиринської україно-турецької угоди 1650 р., укладеної Гетьманом Богданом Хмельницьким.

Тоді угода не набула сили через те, що 8-річний на час її укладення Цісар турецький Мегмед Осман, якого власне й привів до влади Хмельницький, влаштувавши в Царгороді палацовий переворот, ще не міг сам впливати на політику і протиукраїнська партія переважила.

1669 р. Мегмедові Осману було вже 27 і він почав заявляти права на керівництво цісарством.

Його матір, українка Надія родом з Полтавщини, по турецькому Турхан Хатідже, не могла лишити його байдужим до української політики.

Тим часом українська держава гинула під ударами союзних військ Московського царства і Речі Посполитої, які домовилися 1667 р. поділити її по Дніпру. 1667 р.

Гетьман Петро Дорошенко розбив військо Речі Посполитої біля Підгайців у Галичині, 1668 р. відвоював у Москви лівий берег Дніпра, але у гру вступило Кримське царство, запустивши у політикум свого ставленика Петра Суховія, соціальна демагогія якого, дала йому багато прихильників.

Велика частина українців, які втомилися від війн за свободу, ладні були піти під покровительство Бахчисарая, аби лиш не воювати.

І Петро Дорошенко звернувся до українця по матері і нащадка Насті Лісовської - Роксолани, по допомогу.

Мегмед Осман, як зверхник Криму, заборонив Цареві кримському підтримувати Петра Суховія.

Посол Алі Ктуджі вручив Війську Запорозькому послання від Мегмеда Османа, в якому зазначалося: посилаю до вас бунчук і знамено не на підданство, але лише на знак приязні і на пострах ворогам нашим...

І прийняв вас усіх людей, щоб земля ваша у спокої була і щоб ніхто не спустошував .

Товариство, а при чому тут Переяславська Рада 1654 року?

Може давайте відзначатимемо Уманську Раду 1669 року?

Тим більше, що у Туреччини найбільший у Чорному морі підводний флот.

Ще й досі страх перед Запорожцями не вивітрився.