Ми звикли, що в інтернеті можна знайти все, в тому числі й інформацію про роботу влади, зокрема міської ради. Але є одне але: серед мешканців Запоріжжя все ще не так багато активних користувачів мережі. Згідно даних всеукраїнського дослідження Київського міжнародного інституту соціології, на початок цього року лише 50 відсотків мешканців Запоріжжя мали вдома доступ до інтернету. Тож постає питання: що робити іншій половині мешканців Запоріжжя, якщо в них виникне потреба сконтактувати з владою. Правильно – іти до мерії. І от тут починаються проблеми. Тому що, як виявилося, міська рада Запоріжжя не гостинна до платників податків.

До речі, цікавий момент: нинішній голова міста Володимир Буряк під час виборчої кампанії 2015 року зробив ставку саме на виборця, який щодня дивиться телевізор та віддає перевагу традиційним (паперовим) засобам масової інформації. В онлайні команда міського голови агітацію майже не проводила та практично не реагувала на критику з мережі. Тож, рік потому, коли “офлайновий” виборець приходить до мерії зі своїми проблемами, чи, навпаки, з бажанням подякувати новій команді, що він бачить?

Голі стіни

Будівля міської ради непристосована для пересічного виборця. Перш за все, в ній неможливо знайти жодної довідкової інформації про роботу міської ради та виконавчих органів, чи перелік тих, хто ці органи представляє; приналежність до фракцій депутатів та від яких округів вони обиралися; годин прийому посадових осіб. Відсутній навіть перелік депутатів міської ради та їх приналежність до певних комісій. Не кажучи вже про години прийому мера та інших посадових осіб. Натомість є порожні стіні в численних коридорах. І багато згадок про те, яка ж все ж таки Запоріжжя чудове місто

Якщо ж обурений відвідувач захоче поскаржитися на ці недоліки, йому це навряд чи вдасться з першої спроби: стіни біля відділу прийому звернень громадян також порожні. В результаті відвідувач буде змушений відволікати працівників цього відділу з уточнюючими запитаннями. Хоча цю ж інформацію можна було б розмістити на стенді.

В результаті цього роль довідника, call-центру та вказівника виконує охоронець-працівник поліції, для якого, до речі, комунікація з відвідувачами не є прямим обов’язком. З огляду на це знижується загальна ефективність всієї міської влади в цілому та кожного депутата окремо. Містянин банально не знає, до кого звернутися і, так чи інакше, вимушений брати участь у квесті з пошуку потрібної особи та чиновника.

Досвід сусідів

Можна довго вправлятися в риторці, але красномовніше про рівень гостинності запорізької міської ради говорять світлини з мерій інших міст. З проханням навідатися до будинків влади ми звернулися до наших колег з всеукраїнської мережі моніторингових центрів «ДІЙ». Міськради Маріуполя чи Краматорську мало чим відрізняються від Запоріжжя. Хоче певну фору все ж таки дають. Ось, наприклад, хол краматорської мерії.

А от досвід Вінниці є показовим. Хол Вінницької міської ради більше нагадує стійку реєстрації у аеропорту. У наявності термінали, інформаційні табло, безкоштовні телефони, стенди та, навіть, цілий ресепшн.

Повертаючись в онлайн

На противагу порожнім коридорам, інтернет-представництво запорізької міської влади містить майже всю необхідну інформацію. Проте сайт не вражає своєю орієнтованістю на відвідувачів. Більшу частину необхідної інформації можна знайти, але для цього треба мати певний досвід роботи в сфері пошуку інформації. Тобто бути активним користувачем інтернету. Наприклад, бути журналістом чи громадським діячем.

Наприклад, розділ «Публічна інформація» містить підрозділи «Декларації посадових осіб», «Звіти про задоволення запитів на публічну інформації» та «Нормативно-правова база». Який з них містить алгоритм подання публічного запиту? Виявляється, алгоритм приховано у підрозділі «Нормативно-правова база». До речі, підрозділ «Звіти про задоволення запитів» містить лише колонки цифр та статистики: скільки запитів оброблено, скільки оброблено, тощо. Яку інформаційну користь несе ця математика для відвідувача, невідомо.

Цікаво, що розмови по перезапуск сайту міськради ведуться вже не один рік. Поки не став виключенням і нинішній міський голова Володимир Буряк. Зокрема, ще у січні 2016 року тодішній начальник управління внутрішньої політики, преси та інформації міськради Гліб Простаков запевнив, що “відповідно до розпорядження міського голови, створена робоча групи з розробки нового офіційного сайту Запорізької міської ради та її виконавчих органів”. Маємо надію, що зміни стосуватимуться не лише інтерфейсу, але й більш важливої складової: мови ресурсу. Наразі вона російська.

Максим Щербина, Юрій Сидоров, Мережа центрів громадського моніторингу «ДІЙ-Запоріжжя»