Olexandr Denysenko пише:

Я маю інше бачення і не поділяю популярну позицію всі зрадники .

Януковичем була побудована ефективна система всеукраїнського обналу, тож підкорити її собі новій владі нічого не заважало. І для цього не потрібні були ніякі ПДВ рахунки.

Але цілісна система певним чином зруйнована - і не стільки викриттям обналцентрів, скільки кадровими змінами у вищих ешелонах влади. Залишилися працювати тільки деякі горизонтальні зв язки середнього рівня: конвертатори - місцева податкова + місцева міліція + місцева прокуратура.

Так от, вже рік тому, конвертатори зрозуміли, що накатана схема не працюватиме. Адже всі вони годувалися з однієї загальнодержавної ями, яка під контролем Клименка видавала податковий кредит.

Тож схема миттєво була змінена - постачальником податкового кредиту став реальний сектор виробництва - податкові, які не потрібні покупцю, що реально купує товар за готівку у виробника. А також митні ВТД, які не потрібні імпортерам, що розраховуються з постачальниками готівкою повз банківської системи України.

Конвертаторам стало працювати значно складніше, але вони вже не віддають 6,6% нагору до керівництва держави, чим і покривають свої витрати.

За такою схемою податкових ям не існує взагалі, тож введення ПДВ рахунків в поточному вигляді цю схему ніяк не руйнують. Єдина користь від них - це запобігання відновлення податкових ям, така собі профілактика. Але дуже дорога профілактика - ціною суттєвого блокування обігових коштів підприємств.

Єдине, що тепер може викрити конвертаторів - це перевірка їхніх товарних запасів. Адже в податковому кредиті вказано, наприклад, молоко, а в зобов язані - послуги. Саме тут в нагоді їм зв язки з податковою та силовиками, тому останнім, як і раніше, відраховуються певні відсотки.

Чи можна було б викрити конвертаторів оперативно, автоматично, без бухгалтерської перевірки? Звісно можна - достатньо було б реєструвати в податковій код групи товарів, які змінюють власника. Саме пересортиця викрила б конвертаторів і дуже швидко.

Втім про цю норму забули в порядку використання ПДВ рахунків, і це можна пояснити тільки роботою конвертаційних лобістів. Я навіть допускаю, що влада умисно затягує реформаторський процес, щоб в одну мить не зруйнувати державну систему управління, яка побудована на крадіжках. Тобто це дає можливість наводити лад поступово, в ручному режимі, викриваючи конвертаційні центри, і при тому не руйнуючи глобально хоч якусь керованість державою.

Все це явно демонструє, як середня ланка чиновників опирається наведенню порядку. Але шансів у них немає - незворотній процес, хоч і повільно, пішов.