Арсеній Яценюк найняв міжнародну піар-компанію APCO для допомоги з організацією свого візиту до Америки. Рішення уряду залучити професіоналів може тільки вітатися. Але послуги з піар-просування Арсенія Яценюка оплачено маловідомою організацією.

Вашингтонський офіс комунікаційної компанії APCO Worlwide Inc. у червні цього року уклав угоду на просування уряду України в Америці. Відповідна інформація міститься у звітах ї APCO до Міністерства юстиції США.

Американська компанія визначила сферу своєї відповідальності як контакти з медіа, залучення зацікавлених сторін та стратегічні комунікації з метою сприяння позитивним відносинам між США та урядом України , ідеться в звіті до американського Мінюсту старшого директора APCO Террі В. Джада.

Наймати консультантів це правильно. Але інтрига в тому, хто оплачує їхні послуги. В звіті американських радників сказано, що виставлені ними рахунки будуть покриті не офіційною українською владою, а... маловідомою організацією Communication for Change , хоча давати вказівки щодо виконання робіт буде саме український уряд.

В іншому звіті до Мінюсту США компанія APCO повідомляє, що займалася питаннями медіа-супроводу та стратегічними комунікаціями під час візиту Яценюка до Вашингтона 13-14 липня 2015 року. Рахунок за місяць роботи APCO склав 35 тисяч доларів. І, згідно з додатком до контракту, який наводиться внизу цього блогу, гроші вже оплачено.

Але Яценюк не єдиний клієнт американської PR-корпорації.

МІНФІН ТА APCO WORLDWIDE INC.

Також з APCO укладено контракт в інтересах Міністерства фінансів України, як це сказано ще в одному звіті, де компанія інформує Мінюст Америки, що буде працювати протягом 1 березня-31 грудня 2015 року за погодинною оплатою, що має в підсумку не перевищувати 75 тисяч доларів.

Послуги ті ж самі стосунки з медіа та стратегічні комунікації в зв язку з візитом міністра Наталії Яресько до США з метою реструктуризації українських боргів .

Що з себе являє організація, яка оплачує рахунки українських прем єр-міністра та міністра фінансів?

Якщо ви будете шукати в гуглі, то не знайдете посилань на англомовну назву організації Communication for Change, в тому вигляді, як вона фігурує в звіті Мінюсту США. Не знаю, як ви, а я знайшов лише одну згадку про них в україномовному інтернеті. Вона веде на фейсбук-пост про конкурс бізнес-ініціатив для сталого розвитку серед малого та середнього бізнесу в Україні .

Не густо як для організації, яка уповноважена бути агентом уряду в створенні піару Яценюку та Яресько у Вашингтоні.

ХТО ОПЛАЧУЄ РАХУНКИ УРЯДУ?

Згідно з державним реєстром, громаська організація Комунікації для змін була створена в жовтні минулого року та має двох засновників Олександра Харченка та Іветту Делікатну.

Пані Делікатна є радником Міністерства інформаційної політики. На сайті Кабміну про неї сказано як про відомого фахівця комунікаційного ринку України , а в інтернеті є посилання на її суперечки з читачами, незадоволеними непрозорістю роботи в інтересах чинного уряду, а також згадки про участь Делікатної в зустрічі прем єра Азарова з блогерами.

Інший засновник організації, яка оплачує рахунки уряду це Олександр Харченко. Він також є керівником Центру досліджень енергетики енергетичного think tank, створеного Рінатом Ахметовим для формування громадської думки. Співзасновником ТОВ Центр досліджень: енергетика т політика є голова наглядової ради ахметовського Київенерго Іван Плачков.

В моєму розумінні, оплата рахунків уряду нікому невідомою структурою має під собою великі ризики зокрема, залежності державних структур від реальних донорів, які субсидують уряд.

Чому так сталося? Перше Яценюк хотів уникнути тендеру, адже закупівля послуг іноземного консультанта має відбуватися на конкурентних засадах. І друге популізм: Яценюк не хотів би чути звинувачення, що він витрачає бюджетні кошти заради піару.

Вважаю це помилково прем єр має бути чесним з нацією та прямо сказати, що для того, аби зекономити декілька мільярдів, треба витратити декілька десятків тисяч доларів, але саме бюджетних коштів , а не коштів невідомого походження.

І друге якщо Яценюк бажає мати справу саме з APCO а я вітаю такий вибір, бо там сильні фахівці він мав би змінити законодавство так, аби уряд міг залучати подібні послуги без тендеру або робити виключення.

Натомість Яценюк на це не зважав. Тому до нього тепер зовсім інше питання хто оплачує ваші вашингтонські рахунки, Арсенію Петровичу? Чиї це гроші західних донорів, які чомусь не ідентифікують себе, Ріната Ахметова чи просто чорна каса уряду, сформована з відкатів за управління державними компаніями?

P.S. Окрім звітів, також до Міністерства юстиції США було подано сам контракт, укладений між APCO та організацією Communication for Change . Остання сторінка це додаток, де сторони домовляються, що послуги американців щодо домопоги Яценюка під час поїздки до Америки протягом липня 2015 року коштували 35 тисяч доларів понад 800 тисяч гривень за нинішнім курсом.