Колись, на початку 2000-х років, мені пощастило кілька годин провести у розмовах з легендарною особистістю американським суддею Федерального суду округу Коламбія в Вашингтоні Богданом Футеєм, пише Zoya Kazanzhy .

Пан Богдан єдиний українець, призначений в 1987 році Президентом США довічним суддею. Він професор, доктор права.

В 1939 році народився в Бучачі Тернопольської області. Під час війни родина емігрувала.

Богдан Футей часто приїздив до України, допомагає порадами, організовував програми обміну наших суддів до США, писав наукові праці про виборче право України, спеціалізується по конституційному праві.

Мені розповів про те, що його вразило, коли почалися перші візити наших суддів до Сполучений Штатів Америки: - Я спочатку навіть не розумів питань, які мені ставили! Чи дають тут квартири суддям, на яких машинах ми їздимо, чи є у нас службові автомобілі? Все навкруги цього крутилося.

Я розповідав, а вони мене не розуміли, як це так, що нікого не цікавить, де ти живеш і на чому їздиш?! Тобі платять зарплату, ти маєш сумлінно, чесно працювати, а спати можеш хоч на лавочці в парку і їздити на велосипеді чи ходити пішки.

І ще українських суддів дуже дивувало, що я справді вільний і служу лише закону. Мене призначав Президент Рейган, я брав участь в його передвиборчій кампанії. Але пану Президенту навіть в голову ніколи не могло прийти подзвонити мені, щоб про щось попросити. Це б миттєво стало скандалом!

Згадала оце зараз. Стало сумно. Український суд знищено насправді. Ми чуємо про зміни в міліції, прокуратурі і нічого про суди. Нічого, окрім поганого.